انتخاب گرایش کوچینگ

انتخاب گرایش کوچینگ

 چه نوع کوچینگی را به‌عنوان گرایش کوچینگ انتخاب کنم؟

تمام افرادی که کوچینگ را آموزش می‌بینند باید قبل از اینکه وارد بازار کار شوند گرایش خودشان را مشخص کنند؛ یعنی انتخاب کنند که می‌خواهند خدمت کوچینگ را به چه کسانی و در چه حوزه‌ای ارائه دهند. در واقع انتخاب گرایش کوچینگ برای کوچ‌ها مثل گذاشتن اولین آجرها برای ساختن یک دیوار است که اگر در جای درست خود قرار نگیرد روزی باعث فروریختن کل دیوار خواهد شد.

انتخاب اشتباه باعث می‌شود بسیاری از کوچ‌ها در جذب مشتری و ارائه خدمت ناموفق باشند. من هم در ابتدای مسیر کوچینگم انتخابی نادرست داشتم و در اینجا قصد دارم تجربه‌ای که از آن اشتباه به دست آوردم را با شما به اشتراک بگذارم.

 تجربه‌ای از یک اشتباه

کسب تجربه از اشتباه

من در شروع کسب‌وکار کوچینگ گرایش توسعه فردی را برگزیدم؛ چون فکر می‌کردم انتخاب یک حوزه وسیع و گستره باعث می‌شود که دایره مشتری‌های من هم بیشتر شود. پس از آن شروع کردم به تولید محتوا با موضوعات مختلف توسعه فردی، بازخوردهای خوبی هم می‌گرفتم؛ اما متاسفانه خبری از مشتری کوچینگ نبود!

تا اینکه یک روز فردی در دایرکت اینستاگرام از من پرسید ببخشید شما کوچینگ هم انجام می‌دهید؟ سؤالش برایم عجیب بود! مثل‌اینکه کسی وارد یک دوچرخه فروشی شود و بپرسد ببخشید شما دوچرخه هم دارید! آخر چطور متوجه نشده من کوچ توسعه فردی هستم و طبیعتاً محصول و خدمت من کوچینگ است. با خودم گفتم شاید او تازه‌وارد است.

اما در کمال تعجب این اتفاق به اشکال مختلف تکرار شد آنجا بود که فهمیدم محتوای من اصلاً معلوم نمی‌کند که من چه‌کاره هستم و مشخصاً چه خدمتی را به چه کسانی ارائه می‌دهم متوجه شدم توسعه فردی حوزه بسیار وسیعی است که برای خودم هم مبهم است چه برسد به مخاطبان…

خوب که فکر کردم دیدم من هیچ شناختی از مشتری‌های خودم ندارم به‌راستی علاقه‌مندان یا نیازمندان به رشد و توسعه فردی؟ چه شکلی هستند و چه ویژگی‌هایی دارند؟ اصلاً نمی‌توانستم آنها را توصیف یا حتی تصور کنم.

به این نتیجه رسیدم که باید گرایشی دیگر را انتخاب کنم. گرایشی که مشخص‌تر و شفاف‌تر باشد و جامعه محدودتری را در بر بگیرد؛ یعنی هم محصولم را نیچ کنم تا خودم مسیر شفاف‌تری برای رشد داشته باشم و هم مخاطب را نیچ کنم تا بتوانم شناخت بهتری از نیازها و خواسته‌هایشان پیدا کنم.

از آن روز به بعد من چندین بار گرایش کوچینگم را تغییر دادم البته منظورم از تغییر، از این شاخه به آن شاخه پریدن نیست؛ بلکه منظورم حرکت در جهت عمیق‌تر شدن در یک حوزه و نیچ کردن مخاطبان است که شاید در آینده باز هم تکرار شود. در حال حاضر من کوچ اقدام و بهبود عملکرد هستم و به افرادی که قصد دارند کسب‌وکاری را راه‌اندازی و شروع کنند کمک میکنم.

من در زمینه نیچ کردن محصول و مشخص‌کردن پرسونای مشتری، مطالعه و تحقیق زیادی انجام دادم و در نهایت به ۳ نکته طلایی و فوق‌العاده مهم رسیدم که توجه به آنها در انتخاب گرایش کوچینگ خیلی به شما کمک می‌کند.

 نکته اول توجه به علاقه فردی

نوجه به علاقه مندی ها

همان‌طور که می‌دانید هر چیزی برای حرکت نیاز به سوخت و انرژی دارد سوخت ما آدم‌ها برای حرکت، انگیزه است و بهترین نوع انگیزه، انگیزه‌های درونی‌اند چون در کنترل ما هستند. علاقه داشتن به چیزی هم نوعی انگیزه درونی است که بسیار محرک است

به علاقه مندی های خودتان فکر کنید،  شما برای علاقه خودتان زمان می‌گذارید و آموزش می‌بینید از حرکت در مسیر علاقه خودتان لذت می‌برید و معمولاً در چیزی که به آن علاقه دارید خوب هستید شما حاضرید برای چیزی که به آن علاقه‌مند هستید هزینه کنید و باور کنید هیچ‌چیز شیرین‌تر از این نیست که از راه علایقتان درآمد کسب کنید.

بنابراین، پیشنهاد می‌کنم برای انتخاب گرایش کوچینگ خود از علاقه‌مندی‌های خودتان غافل نشوید.

نکته دوم توجه به تخصص و دانش یا تجربه شخصی

تخصص و تجربه

اگر شما تحصیلات، شغل و یا تجربه خاصی دارید در انتخاب گرایش کوچینگ آن را در نظر بگیرید؛ مثلاً شما دانشجو یا فارغ‌التحصیل روان‌شناسی هستید یا مدیر یک شرکتید و یا تجربه راه‌اندازی یک کسب‌وکار را دارید پیشنهاد می‌کنم از این آموخته‌ها چه از جنس دانش و چه تجربه به‌راحتی نگذرید و از آنها در انتخاب گرا

یش کوچینگتان بهره ببرید؛ مثلاً دانشجوی روان‌شناسی به‌واسطه دانشی که در مورد رفتار انسان‌ها به دست آورده می‌تواند کوچ روابط باشد و کسی که سال‌ها مدیر بوده و چالش‌های مدیریت را با تمام وجودش لمس کرده می‌تواند کوچ مدیران باشد و کسی که تجربه راه‌اندازی یک کسب‌وکار را داشته کوچ خوبی برای کسب‌وکارها خواهد بود اینجا یک نکته خیلی مهم وجود دارد که لازم است به آن اشاره کنم و آن این است که درست است که ما به‌عنوان کوچ مجاز نیستیم دانش تجربه و یا مشورتی را به مراجعان خودمان منتقل کنیم؛ اما بدون شک برای اینکه ما کوچ بهتری باشیم نیاز داریم که حوزه‌ای که می‌خواهیم در آن خدمت ارائه دهیم را بشناسیم و درک کنیم.

 نکته سوم توجه به دایره روابط

توجه به روابط فردی

شما به‌خاطر شغلی که دارید یا روابط خارج شغلی خودتان مثلاً روابط دوستانه و یا شرایط زندگی با افراد خاصی در ارتباطید افرادی که شما را می‌شناسند و به شما اعتماد دارند بهترین مشتریان شما هستند در واقع اگر آنها را به‌عنوان مشتری انتخاب کنید و گرایشی متناسب با نیازهای آنها انتخاب کنید در مسیر ارائه کوچینگ چند قدم بزرگ جلو می‌افتید؛ مثلاً شخصی که سال‌ها مشاور دبیرستان بوده و حالا کوچینگ را آموزش‌دیده باتوجه‌به شناختی که از روحیات دانش‌آموزان دارد و شناخت و اعتمادی که آنها نسبت به او دارند او با انتخاب گرایش کوچ انتخاب رشته خیلی سریع‌تر به درآمد می‌رسد و کیفیت کار او هم بالاتر خواهد بود.

در پایان باز هم تأکید می‌کنم هر چقدر گرایش شما مشخص‌تر باشد پرسونای دقیق‌تری از مشتری به دست می‌آورید و در جذب مشتری موفق‌تر خواهید بود؛ و همچنین در مسیر رشد و پیشرفت خودتان هم موفق‌تر خواهید بود. مثلاً فرض کنید شخصی برای حل مسائلی که در ارتباط با همسرش دارد به دنبال کوچ می‌گردد او با سرچ کلمه کوچینگ ۳ نفر را پیدا می‌کند یکی کوچ توسعه فردی دوم لایف کوچ و سوم کوچ بهبود روابط زوجین اگر کوچ باشید می‌دانید که هر سه گرایشی که گفتم می‌توانند این فرد را کوچ کنند و به او کمک کنند؛ اما به نظر شما او کدام یک را انتخاب می‌کند؟

درست حدس زدید بدون شک او کوچ بهبود روابط زوجین را انتخاب خواهد کرد. چون به‌صورت شفاف به او می‌گوید که به افرادی در شرایط او کمک می‌کند. شما با داشتن گرایشی شفاف کم‌کم مخاطبان خاص خودتان را جذب می‌کنید و افراد به‌راحتی شما را به دیگران معرفی می‌کنند؛ چون دقیقاً می‌دانند حوزه تخصص شما کجاست و شما در چه زمینه‌ای به آنها کمک می‌کنید.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد و کمک کرده باشد که بهترین انتخاب را برای خودتان داشته باشید. اگر سؤال یا تجربه‌ای در این مورد دارید خوشحال می‌شوم آن را با ما در میان بگذارید. سایت کوچینگ راه با ارائه آموزش‌ها و دوره‌های آموزشی به کوچ‌ها در ارتقای کیفیت کوچینگشان کمک می‌کند.

 

 

نظر
  • سلام وقتتون بخیر
   برای من یه سوال ایجاد شده که میخواستم بپرسم
   من کوچ سطح یک هستم و دیپلم کاردانش دارم همچنین خانه دار هستم و در هیچ زمینه ای حرفه‌ای نیستم
   من چطور میتونم نیچ خودم رو انتخاب کنم؟

   • سلام دوست عزیز، برای انتخاب گرایش کوچینگ 3 تا فاکتور رو بهتره در نظر بگیرید ( علاقه – تجربه – دایره روابط) اگر از نظر حرفه ای در زمینه خاصی تجربه ندارید به دو فاکتور دیگه توجه کنید مثلا چه افرادی در دایره روابط شما هستند که به شما اعتماد دارند؟ و کوچینگ چه نیازی رو از اونها برطرف میکنه؟ اون نیاز میتونه گرایش کوچینگ شما باشه. علاوه بر این فاکتور علاقه هم خیلی مهمه، از خودتون بپرسید در چه حیطه ای دوست دارید مطالعه کنید و خودتون رو رشد بدید و به افراد کمک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *