همه چیز در مورد آموزش کوچینگ

همه چیز در مورد آموزش کوچینگ

زمانی که تصمیم گرفتم کوچینگ را آموزش ببینم همه چیز برایم بسیار ناشناخته و گیج‌کننده بود نمی‌دانستم که کدام آموزش‌دهندگان معتبر هستند یا اصلاً باید به دنبال چه اعتباری باشم؟ آیا انواع مختلف کوچینگ آموزش‌های متفاوتی ارائه می‌دهند؟ کدام نوع کوچینگ برای من بهتر است؟ لایف کوچینگ؟ بیزینس کوچینگ؟ کوچ سلامت…

 

من هیچ منبع اطلاعاتی واحد و جامعی پیدا نکردم که بتوانم از آن کمک بگیرم و در نهایت به‌سختی توانستم با کمک و راهنمایی یکی از آشنایانم تصمیم بگیرم.

 

مدتی بعد از اینکه کوچینگ را آموزش دیدم درست زمانی که به‌عنوان مدیر آموزش یک شرکت به مشتریان متقاضی آموزش کوچینگ  مشاوره می‌دادم متوجه شدم تقریباً همه افراد متقاضی با همان چالش‌هایی مواجه هستند که من بودم حتی بسیاری از آنها سؤال‌های پایه‌ای‌تری می‌پرسیدند؛ مانند اینکه آیا آموزش کوچینگ برای من مناسب است؟ و آیا تضمینی وجود دارد که بتوانم از این راه درآمد داشته باشم؟

 

بنابراین، تصمیم گرفتم در این مقاله اطلاعاتی را که افراد قبل از انتخاب کوچینگ به‌عنوان حرفه یا مهارت نیاز دارند به ساده‌ترین شکل ممکن یعنی پرسش‌وپاسخ ارائه دهم. این سؤال‌وجواب‌ها با فرض بر این است که شما مهارت کوچینگ را می‌شناسید و یا به‌عنوان مراجع آن را تجربه کرده‌اید در غیر این صورت پیشنهاد می‌کنم علاوه بر مطالعه این مقاله، پادکست کوچینگ از دیدگاه یک مراجع را هم بشنوید

در ادامه، سؤالات کلیدی که افراد با آن مواجه می‌شوند را مطرح کرده و به آنها پاسخ خواهم داد.

آیا کوچینگ برای من مناسب است؟
آیا آموزش کوچینگ برای من مناسب است؟

آیا آموزش کوچینگ به‌عنوان یک مهارت برای من مناسب است؟

در ابتدا از خودتان بپرسید که هدف یا خواسته شما از آموزش کوچینگ چیست؟ چه نیازی را می‌خواهید برطرف کنید یا چه چیزی را می‌خواهید به‌واسطه این آموزش به دست آورید؟ پاسخ به این سؤالات باعث می‌شود خواسته و هدف شما برایتان شفاف‌تر شود حالا می‌توانید با مطالعه دستاوردهای کوچینگ که در ادامه به آن اشاره می‌کنم ببینید که آیا آموزش کوچینگ برای شما مناسب است یا نه

 

دستاوردهای آموزش کوچینگ برای دانش‌آموختگان را می‌توان به 3 دسته تقسیم

  • کسب مهارت‌های فردی که باعث بهبود ارتباط فرد با خودش می‌شود؛ مثلاً یکی از مهارت‌هایی که در فرایند کوچینگ آموخته می‌شود چگونگی شناخت ارزش‌های فردی است که باعث می‌شود افراد خودشان را بهتر بشناسند و به‌واسطه این شناخت راحت‌تر و با قاطعیت بیشتری برای زندگی خودشان تصمیم بگیرند.

 

  • کسب مهارت‌های بین‌فردی که باعث بهبود ارتباط فرد با دیگران می‌شود. این مهارت افراد را در هر جایگاه و شغلی که باشند ارتقا می‌دهد چرا که امروزه موفقیت در زندگی درگروی موفقیت در برقراری ارتباط درست با دیگران است به همین دلیل است که بسیاری از مدیران و صاحبان کسب‌وکار برای بهبود ارتباط خود با کارکنانشان و ارتقای سطح مدیریت خود کوچینگ را آموزش می‌بینند.

 

تأثیر آموزه‌های کوچینگ در  بهبود ارتباطات آن‌قدر زیاد است که من کتابی با عنوان انعکاس کوچینگ در زندگی نوشتم و در آن مهارت‌های ارتباطی کوچینگ را به‌صورت مفصل آموزش دادم این کتاب را می‌توانید به‌صورت فیزیکی پی‌دی‌اف و یا صوتی از سایت کوچینگ راه تهیه کنید.

 

  • کسب مهارت کوچینگ به‌عنوان حرفه و شغل، کوچینگ یک شغل است که افراد می‌توانند بسته به میزان توانایی خود در ارائه خدمت از آن درآمد داشته باشد باتوجه‌به این که خدمت کوچینگ انعطاف‌پذیری بالایی در زمان و مکان دارد و می‌تواند به‌صورت مجازی ارائه شود و نیازمند سرمایه کمی برای شروع است طرف‌داران زیادی به‌خصوص به‌عنوان شغل دوم دارد به‌عنوان‌مثال بسیاری از کارمندان مهارت کوچینگ را در وقت آزاد و در کنار شغل اصلی خودشان انجام می‌دهند.

بعضی از افراد هم کوچینگ را باهدف گسترش شغل اصلی خودشان یاد می‌گیرند؛ مثلاً مشاوران کسب‌وکار یا روان‌شناسان می‌تواند مهارت کوچینگ را آموزش ببیند و این خدمت ارزشمند را هم در کنار سایر خدماتشان به مراجعان خود ارائه بدهند و به‌این‌ترتیب سبد محصولات یا خدمات خود را افزایش بدهد.

 

و در نهایت حرفه کوچینگ کاملاً پتانسیل این را دارد که به‌عنوان شغل اصلی افراد باشد و چه‌بسا افراد توانمندی که با آموزش مهارت کوچینگ نه‌تنها برای خود که برای دیگران هم شغل ایجاد کرده‌اند.

 

کسب درآمد از کوچینگ
کسب درآمد از کوچینگ

چه تضمینی وجود دارد که از کوچینگ درآمد داشته باشم؟

به نظر من هیچ تضمینی وجود ندارد اگر شما کوچینگ را به بهترین شکل ممکن آموزش ببینید و به بهترین شکل ممکن هم اجرا کنید باز هم تضمینی برای درآمدزایی وجود ندارد؛ بلکه شما باید مهارت فروش خدمت را داشته باشید باید بتوانید خودتان و توانایی‌هایتان را به دیگران معرفی کنید؛ بنابراین به نظر من مهارت کوچینگ و مهارت کسب درآمد از آن دو موضوع متفاوت هستند و هر کدام به‌صورت مجزا نیاز به آموزش دارند.

 

بهتر است کدام گرایش کوچینگ را آموزش ببینم؟ بیزینس کوچینگ، لایف کوچینگ یا…

آموزش مهارت کوچینگ برای همة گرایش‌ها ثابت است شما چه بخواهید بیزینس کوچ شوید چه لایف کوچ یک مهارت ثابت را آموزش خواهید دید و بعد از اتمام دوره آموزشی می‌توانید بسته به تخصص، علاقه و… گرایشی را برای خودتان انتخاب کنید و کوچینگ را در آن حوزه خاص ارائه کنید به‌عنوان‌مثال فرض کنید 15 نفر در یک کلاس کوچینگ شرکت کرده‌اند همه آنها یک نوع آموزش را دریافت می‌کنند و در نهایت هر کدام باتوجه‌به علاقه یا پیشینه خود گرایشی را انتخاب می‌کنند.

 

چگونگی انتخاب گرایش کوچینگ یک موضوع مهم است که من در مقاله انتخاب گرایش کوچینگ به آن پرداخته‌ام و شما می‌توانید با مطالعه آن بهترین و مناسب‌ترین نوع کوچینگ را برای خودتان انتخاب کنید.

بهترین آموزشگاه کوچینگ کجاست؟
بهترین آموزشگاه کوچینگ کجاست؟

بهترین و معتبرترین مرکز آموزش کوچینگ کجاست؟

بدیهی است مطمئن‌ترین آموزشگاه‌ها از نظر محتوای آموزشی آنهایی هستند که مورد تأیید فدراسیون بین‌المللی کوچینگ (icf  ) باشند و شما با شرکت در دوره‌های آنها می‌توانید از استاندارد بودن آموزشی که دریافت می‌کنید مطمئن باشید. البته آموزشگاه‌هایی هم هستند که  تأییدیه icf ندارند و مطابق با استاندارد رسمی کوچینگ در ایران آموزش ارائه می‌دهند و مورد تأیید سازمان فنی و حرفه‌ای هستند.

 

معمولاً دوره‌های مورد تأیید icf قیمت بالاتری دارند؛ اما اگر نمی‌خواهید زیاد هزینه کنید مورد دوم هم برای آموزش مناسب است. علاوه بر مطالبی که گفته شد بررسی سرفصل‌های آموزشی دوره‌های مختلف و مقایسه آن‌ها با هم و همین‌طور مقایسه تعداد ساعت آموزش و رزومه مدرسین و همچنین نظر دانش‌پذیران قبلی برای شما بسیار مؤثر خواهد بود.

 

در پایان باید بگویم هیچ آموزش و آموزش‌دهنده‌ای وجود ندارد که بتواند همه افراد را راضی نگه دارد برای همة متقاضیان خود  بهترین انتخاب باشد. بهترین انتخاب برای هر فرد بسته به شرایط و اولویت‌های خودش متفاوت خواهد بود؛ بنابراین شما باید باتوجه‌به هدفی که از دریافت آموزش دارید و هزینه‌ای که می‌خواهید پرداخت کنید و اولویت‌های خودتان مثلاً حضوری و یا غیرحضوری بودن کلاس و مدرکی که به دنبال دریافت آن هستید دست به انتخاب بزنید.

 

چه مدارکی بعد از آموزش کوچینگ ارائه می‌شود و هر کدام چه اعتباری دارند؟

مدارکی که بعد از آموزش کوچینگ دریافت می‌کنید معمولاً ازاین‌قرار است

  • مدرک از آموزشگاه که نشان می‌دهد کوچ از نظر آموزشگاه، آموزش‌های لازم را به‌خوبی فراگرفته است (اگر آموزشگاه مورد تأیید icf باشد مدرکی با عنوان  acsth  و یا  actp ارائه می‌دهد که اعتبار بین‌المللی دارد)

 

  • مدرک فنی حرفه‌ای که نشان می‌دهد کوچ بر اساس استانداردهای کوچینگ در سازمان فنی و حرفه‌ای کشور آموزش‌های لازم را فراگرفته است. (این مدرک معتبرترین مدرک ملی کوچینگ است)
  • برخی از دانشگاه‌ها هم کوچینگ را به‌عنوان یک‌رشته تحصیلی آموزش می‌دهند و گواهی‌نامه‌ای که ارائه می‌دهند به‌عنوان مدرک دانشگاهی قابل استعلام و مورد تأیید دانشگاه است.

 

و اما اعتبارنامه‌های کوچینگ  pcc-acc  است. این اعتبارنامه‌ها فقط مختص کسانی است که در یکی از آموزشگاه‌های مورد تأیید icf آموزش‌دیده‌اند. آنها با ارائه گواهینامه خود به فدراسیون بین‌المللی کوچینگ می‌توانند در آزمونی هم که توسط خود فدراسیون برگزار می‌شود شرکت کنند در صورت قبولی به نسبت تعداد ساعت آموزشی که دریافت کردند و تعداد ساعت خدمت کوچینگی که ارائه داده‌اند اعتبارنامه pcc یا acc دریافت کنند.

 

برای اینکه کوچ حرفه‌ای شوم چه‌کارهایی باید انجام بدهم؟

بدون شک تنها گذراندن دورة آموزش کوچینگ برای شما کافی نخواهد بود و شما نیاز به آموزش و تمرین مداوم خواهید داشت اهمیت این موضوع آن‌قدر زیاد است که در یکی از صلاحیت‌های کوچینگ گفته شده کوچ  باید همواره در حال یادگیری  و توسعه مهارت‌های خود باشد و همچنین فدراسیون بین‌المللی کوچینگ برای تمدید اعتبارنامه کوچ‌ها از آنها گواهی (cce)می‌خواهد، گواهی که اثبات می‌کند آنها همواره با شرکت در کلاس‌ها و وبینارهای آموزشی معتبر درحال‌رشد و ارتقای مهارت خود بوده‌اند.

بنابراین  اگر می‌خواهید کوچینگ را با کیفت خوبی ارائه دهید پیشنهاد می‌کنم در کنار آموزش‌های بیشتر فرایند اجرای کوچینگ را هم با افراد مختلف تمرین کنید.

 

سایت کوچینگ راه  تلاش می‌کند محتوای تخصصی و آموزشی برای کوچ‌ها ارائه کند شما می‌توانید با دنبال‌کردن پادکست‌ها و محتوای آموزشی مهارت خودتان را در زمینه کوچینگ افزایش دهید. امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. به نظر شما چه سؤالات دیگری برای متقاضیان  کوچینگ وجود دارد؟ لطفاً آنها را بنویسید خوشحال می‌شوم به آنها پاسخ بدهم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *